پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ | Feb 25, 2021
سید ابراهیم رئیسی

حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: مدیریت انقلابی را راهگشای حل مسائل کشور است. «ما می‌توانیم» در گام دوم انقلاب کاملا انجام شدنی است و ما اعتقاد داریم که نیروهای قاطع و باانگیزه می‌توانند گره‌های مختلف کشور را باز کنند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از سمنان، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، امشب (پنجشنبه ۲ بهمن) در دیدار با نخبگان و اقشار مختلف مردم استان سمنان در شهرستان شاهرود، شاهرود را یک خطه امام رضایی دانست و گفت: شاهرود «باب الرضا (ع)» است و برای این شهر افتخاری است که میزبان زائران حضرت رضا (ع) است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تقدیم بیش از هزار شهید شهرستان شاهرود برای انقلاب اسلامی، عنوان کرد که شهدا با شهادت خود در مسیر انقلاب اسلامی، راه و مسیر را برای همه مسئولان و مردم روشن کردند.

وی شهرستان شاهرود را مهد عالمان و هدایتگران جامعه بشری دانست و گفت: انقلابی بودن، انقلابی اندیشیدن، مجاهدت، ارزشی بودن و همچنین دلدادگی به ارزش‌های انقلاب اسلامی، از جمله خصوصیات مردم شاهرود است که مقام معظم رهبری در آخرین سفر خود به این شهرستان آن‌ها را برشمردند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه اگر کرونا نبود قطعا دیدار امروز با نخبگان و اقشار مختلف مردم سمنان و شهرستان شاهرود با تعداد بسیار بیشتری انجام می‌شد، افزود: وظیفه ماست که پای درد دل اقشار مختلف مردم بنشینیم و شنیدن این درددل‌ها و تلاش برای رفع مشکلات مردم را یک نعمت برای خود بدانیم.

وی با بیان اینکه هر مسئله‌ای که به معیشت مردم و جهش تولید ارتباط داشته باشد در اولویت اقدامات دستگاه قضایی قرار دارد، گفت: امروز توجه به رونق تولید و راه اندازی کارخانجات و مرتفع کردن مشکلات کارگری، هم دغدغه‌های مردم را می‌کاهد و هم اقتصاد قوی در برابر دشمن را شکل می‌دهد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه خنثی سازی تحریم‌های دشمنان با انجام اقدامات مجاهدانه در عرصه‌های مختلف محقق می‌شود، عنوان کرد: امروز پیام شهدا به ما مسئولان و بازماندگان این است که «نگذارید ملت دشمن‌شاد شود».

وی همچنین در خصوص مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: ایشان برادر سه شهید بودند که زندگی مجاهدانه‌ای داشتند و در ایران اسلامی و همچنین مجلس اعلای عراق، نقش آفرینی‌های برجسته و ماندگاری داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به رشادت‌های شهید سلیمانی و افتخارآفرینی‌های وی عنوان کرد: حاج قاسم سلیمانی با اقدامات خود توانست منطقه را متحول و دشمن را ناامید کند.

وی در خصوص رزمایش‌های اخیر نیروهای مسلح نیز گفت: رزمایش‌های پهپادی و موشکی که طی روزهای اخیر ارتش و سپاه انجام دادند برای کشور «تولید قدرت» کرد و ما باید توجه داشته باشیم که این افتخارآفرینی‌های دفاعی در شرایط تحریمی انجام می‌شود.

رئیس قوه قضائیه افزود: با وجود تحریم‌های فراوان هسته‌ای و دفاعی، امروز شاهد هستیم که افتخارآفرینی‌های جوانان ما در این عرصه‌ها بیش از عرصه‌های دیگر است.

وی مدیریت انقلابی را راهگشای حل مسائل کشور دانست و گفت: «ما می‌توانیم» در گام دوم انقلاب کاملا انجام شدنی است و ما اعتقاد داریم که نیروهای قاطع و باانگیزه می‌توانند گره‌های مختلف کشور را باز کنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه مسئله امروز کشور ما کمبود آب نیست بلکه «مدیریت و توزیع عادلانه آب» است، به مشکلات آب شهرستان شاهرود اشاره کرد و گفت: توقف چند ساله پروژه فاضلاب شاهرود پذیرفتنی نیست. گروه‌های کاری باید در این سال‌ها راهکاری را برای حل این موضوع اجرایی می‌کردند. این مسئله باید توسط مدیریت آب کشور به سرعت حل شود. از همکاران در دادستانی کل کشور نیز می‌خواهم که با گرد هم آوردن مسئولان آب، محیط زیست و مسئولان استانی، این مشکل را رفع کنند. از آقای استاندار می‌خواهم نسبت به حل این مسئله هرچه سریعتر اقدام کند. تعیین تکلیف وضعیت آب شاهرود ضرورت بسیار زیادی دارد که مسئولیت اصلی آن با وزارت نیرو است.

وی همچنین با اشاره به سخنان برخی از افراد و مسئولان سمنانی در خصوص مشکل آفرینی و ایجاد آلودگی توسط یکی از معادن این استان گفت: این مسئله در وهله اول باید کارشناسی شود و اگر پس از بررسی‌های کارشناسی مشخص شد که فعالیت این معدن موجب آلودگی می‌شود، حتما باید جلوی فعالیت آن گرفته شود. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است که هر توسعه‌ای فرع بر محیط زیست است.

رئیس قوه قضائیه در خصوص تبدیل کاروانسرای عباسی سمنان به یک مرکز فرهنگی گفت که کارهای اجرایی این تصمیم باید از روز شنبه هفته آینده شروع شود.

وی در خصوص نرخ‌های متفاوت سود بانکی در بانک‌های مختلف گفت: سودی که بانک‌ها می‌توانند در قبال ارائه تسهیلات خود بگیرند صرفا به همان میزانی باید باشد که بانک مرکزی آن را تعیین کرده است. نمی‌شود که هر بانکی بر حسب سلیقه خود میزان سود تسهیلات را معین کند.همه بانک‌ها و بنگاه‌ها باید خود را با قوانین آمره تطبیق دهند. هم دادگاه‌ها و هم اجراییه ثبت، نباید ضمانت اجرای تسهیلاتی باشند که منشا آن یک منشا غیرقانونی است.

رئیس قوه قضائیه ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح نظام بانکی در کشور تصریح کرد: در صورت اصلاح نظام بانکی، حجم پرونده‌های قضایی کاسته می‌شود.

وی همچنین تاکید کرد: اصلاح نظام ارجاع به کارشناس، یکی از بندهای سند تحول قضایی است و دستگاه قضایی به این بند سند تحول، توجه ویژه‌ای خواهد داشت.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه از رییس کل دادگستری سمنان خواست که کارگروهی را با حضور مسئولان جهاد کشاورزی این استان تشکیل دهد و احکام مورد اعتراض آن‌ها را بررسی کند.

وی تاکید کرد: بسیاری از موارد و مسائل ذکر شده در این جلسه، حداکثر ظرف مدت یک ماه باید به سرانجام برسد.

رئیس قوه قضائیه سلامت اداری را یکی از مسیرهای مهم اجرای عدالت در کشور دانست و گفت: روابط ناسالم در نظام اداری، مانع عدالت گستری در کشور است. همه مدیران در همه حوزه‌ها باید خود را موظف بدانند که یک نظام اداری سالم و پاک و به دور از هرگونه رابطه ناسالمی را تشکیل دهند.

وی با بیان اینکه مردم باید احساس کنند در مراجعه به یک سازمان اداری، کار آن‌ها با سهولت و راحتی انجام می‌شود، عنوان کرد: اگر یک معروف اداری ترک شد باید نسبت به آن تذکر داده شود و اگر یک منکر اداری انجام شد، مردم باید نسبت به آن حساسیت داشته باشند. یک جامعه پویا و بالنده باید نسبت به زشتی‌ها و پَلشتی‌ها حساس باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید بر این نکته که نباید نسبت به اعلام نارسایی‌ها از سوی مردم و رسانه‌ها اعتراضی صورت بگیرد بلکه باید از آن‌ها استقبال کرد، گفت: گاهی اولین کار من در یک روز کاری، پیگیری برخی گزارش‌های خبری صداوسیما در خصوص برخی نارسایی هاست. تشویق آمران به معروف و ناهیان از منکر و گزارشگران فساد، به صورت جدی در دستور کار قوه قضائیه است.

وی ضمن تاکید بر لزوم پیگیری مسئله مسکن مهر مردم سمنان از سوی استاندار این استان، عنوان کرد: چندین سال است که به ناحق و ناروا مسئله مسکن مهر مردم سمنان انجام نشده است و این موضوع قابلیت پیگیری دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =
google-site-verification=0iLoQV4C04yTFqMIugB47gzW8uc7-poVtQKrLZbxcw8